Parker PCD00A-400 Digital Amplifier Module Series High Precision New
Fujian zhichuan mechanical equipment Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Parker
Model Number : PCD00A-400
Certification : cc
Place of Origin : America
MOQ : 1
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 10PCS/days
Delivery Time : 3 work days
Packaging Details : wooden case/carton
Dimensions : 10-3/8 x 2-1/4 x 7-7/8 inches
Color : Black
Signal-To-Noise Ratio : 100 dB
Outputs : Speaker, RCA
Application : Industrial
Crossover Slope : 12 dB/octave
Weight : 4.4 lbs.
Inputs : RCA, XLR
Contact Now
Product Description:
1. Advantages and Features ‌
‌Efficient energy saving and stability ‌
‌High-precision intelligent control ‌
‌Strong anti-interference ability ‌
‌Compact modular integration‌
II. Precautions for use‌
‌Installation and electrical specifications‌
‌Power supply and wiring‌
The positive and negative poles of 24V DC must be strictly distinguished, and reverse connection may cause the circuit to burn out.
‌Parameter configuration‌
The ramp time setting needs to match the action cycle to avoid conflicts causing system oscillation.
Prohibited operation‌
‌Overload operation is prohibited‌: The output current must not exceed the rated value (such as PCD00A-400 maximum 10A).
Mounting Type Portable
Output Impedance 8 Ohms
Input Connectors RCA
Model PCD00A-400
Warranty 1 Year
Crossover Frequency 50Hz - 400Hz
Type Class-D
Color Black
Signal-To-Noise Ratio 100 dB
FAQ
Q1: Wonder if you accept small orders?
Q2: Can you send products to my country?
A2: Sure, we can. If you do not have your own ship forwarder, we can help you.
Q3: What's your payment terms ?
A3: By T/T,LC AT SIGHT,100% full payment.